x

דיווח על תקלה

תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
יצירת קשר
חיפוש באתר
מאמרים אחרונים

כיצד הרפואה הסינית רואה את תופעת המיגרנה?

תאריך: 31/10/2011 09:42   מחבר: סוף למיגרנה

רבות נכתב על מיגרנה מאפייניה וסיבותיה, אך כיצד הרפואה הסינית רואה את תופעת המיגרנה וכיצד ניתן לטפל במיגרנה וגם למנוע אותה בעתיד באמצעות טיפולי הרפואה הסינית?

כאב ראש חד מעל העין, כאב ראש בעורף שמקרין לצידי הראש, כאב ראש בקדמת הראש, כאב ראש בקדקוד הראש - כל אלו הם רק חלק מכאבי הראש האופייניים למיגרנה. תופעות נוספות שעשויות להילוות להתקף מיגרנה הן רגישות לאור או רגישות לצלילים, בחילות או סחרחורות. המיגרנה נושאת מאפיינים מיוחדים בשונה מכאב ראש רגיל, ואכן גם הרפואה הסינית מכירה מזה אלפי שנים בתופעת המיגרנה בשונה מכאבי ראש אחרים ומכנה אותה "כאב ראש בצד" - pian tou tong 偏頭痛.

תופעת הכאב ברפואה הסינית נתפסת כסימן לחסימה, ישנו משפט ברפואה הסינית שאומר - "אם יש כאב אז זה סימן לתנועה לא תקינה". משפט אחר משלים את התמונה ואומר - "אם יש כאב זה סימן לחוסר הזנה". נשמע פשוט אך כאן נכנסת המיומנות של המרפא הסיני שתפקידו לאתר איפה החסימה, את האיבר או המרידיאן בו נמצאת התקיעות ומדוע אותה תקיעות נוצרה.

אנשים הסובלים ממיגרנות באופן כרוני יודעים לתאר במדויק את הנקודות הכואבות, את המסלול בו הכאב קיים וכמובן את אופי הכאב. מרפא הסיני משתמש בכל הנתונים האלו בבואו לאבחן ולמצוא את השורש להופעת המיגרנה.

איך מאבחנים את שורש הבעיה ברפואה הסינית ?

אבחנת הדופק ואבחנת הלשון המיוחדות של הרפואה הסינית מאפשרות לרופא הסיני לאבחן את מצב האיברים הפנימיים ולזהות חוסר איזון בין איברים ומרידיאנים. לזהות חוסר או עודף פנימיים שעשויים להיות המקור להופעת המיגרנה. בנוסף הרפואה הסינית מסווגת את כאבי הראש על פי אזורי הכאב - האם זה בקודקוד הראש, או בצידי הראש, אם הכאב מופיע ברכות או מעל העין ? כל מיקום כזה מצביע על מעורבות של מרידיאן או איבר אחר.

סיווג המיגרנה מסתמך גם על בעיות נוספות שנלוות למיגרנה כמו - רתיעה מקור, הזעות יתר, משקל יתר, סחרחורות או וורטיגו, טינטון, אנמיה, עייפות או חולשה, מצב היציאות והתזונה של הסובל מהמיגרנות, שינה, בעיות רגשיות כמו כעס או מתח רב.

במה הטיפול הסיני למיגרנה מתרכז?

דיקור סיני

הטיפול הפופולרי ביותר של הרפואה הסינית הוא כמובן הדיקור הסיני. הדיקור מתבצע באמצעות מחטים סטריליות דקות וחד פעמיות שמוחדרות לנקודות מסוימות על פני העור - אלו הן נקודות הדיקור. האפקט של הדיקור הסיני נובע מתוך הגירוי של נקודות הדיקור באמצעות המחטים, כאשר כל נקודה יוצרת אפקט רפואי בדקירתה. נקודות הדיקור נמצאות על גבי מרידיאנים (ערוצי אנרגיה) וכל מרידיאן מקושר לאיבר מסוים וקשור לפונקציות או תפקודים מסוימים בגוף - השפעה על כאב, מערכת העיכול, מערכת העצבים, השפעה רגשית ועוד.

 הטיפול בדיקור הסיני יכול להקל על התקף מיגרנה בשיאו, אך הטיפול המתמשך בדיקור סיני ימנע את המיגרנה בעתיד. מספר מחקרים מערביים הראו ירידה של 50% לפחות בתדירות ובעוצמת התקפי המיגרנה לאחר טיפולי דיקור סיני. לאחר טיפולי הדיקור מטופלים מדווחים שגם כאשר המיגרנה מופיעה - הרבה יותר קל להם להתמודד איתה, היא עוברת הרבה יותר מהר ולא מגבילה אותם כבעבר.

טיפולים נוספים ברפואה הסינית שיכולים לבוא יחד עם הדיקור הסיני

טיפול טווינה למיגרנה -

טיפול טווינה בזמן התקף אקוטי של מיגרנה עשוי להביא לירידה של 80% ויותר ברמת הכאב. האפקט של הטווינה מביא להרפיה של שרירים תפוסים באזור העורף, הצוואר, הגב העליון והפנים, מוריד את רמת כאבי הראש ומגביר את זרימת הדם לראש, מוריד סטרס ומסיר חסימות מהמרידיאנים. הטווינה למיגרנה כוללת טכניקות עיסוי מיוחדות באזור הגב העליון, הצוואר והפנים, לחיצות על נקודות דיקור שונות (ללא מחטים) ומתיחות לצוואר.

קיראו עוד על: טיפול טבעי במיגרנה

טיפול באמצעות צמחי מרפא סיניים למיגרנה -

צמחי המרפא הסיניים מותאמים אישית למטופל על פי אבחנתו, מכיוון שכך הרכבם עשוי להשתנות מאדם לאדם. פורמולת צמחי מרפא סיניים מורכבת בדר"כ משילוב של כ-10 צמחים, כאשר כולם עובדים בסינרגיה ומסייעים אחד לשני. התוצאה היא - גם הורדת הכאב וגם טיפול בשורש הבעיה כך שהמיגרנה תימנע בעתיד. על מנת להמחיש איך פורמולת צמחים סינית עובדת - חלק מהצמחים מתרכזים בהורדת הכאב, חלקם מטפלים בשורש הבעיה - לדוגמא חוסר איזון בין איברים מסוימים וחלק אחר מתמקד בטיפול בבעיות המשניות של המטופל - כמו עצירות או חוסר שינה.

רן פרנקל Dipl.Ac.CH מומחה ברפואה סינית בטיפול בבעיות כאב, רכש ניסיון רב בטיפול בכאבי ראש ומיגרנות. מטפל במרפאתו - "לוטוס רפואה סינית" שבקרית אונו או בהזמנת דיקור לבית המטופל.

ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור