x

דיווח על תקלה

תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
יצירת קשר
חיפוש באתר
מאמרים אחרונים

כך הורדתי את תדירות התקפי המיגרנה: טיפים ואמצעי מניעה

תאריך: 23/09/2012 19:12   מחבר: סוף למיגרנה

אין אדם שסובל ממיגרנות ולא היה רוצה להפטר מהן. באמצעות כמה טכניקות פשוטות יחסית ניתן למנוע הישנות מיגרנות, ולמעשה להפחית בתדירות ההתקפים – לעיתים אף באופן ניכר. לאורך השנים נערכו מחקרים רבים בנושא, וקבוצות חוקרים עצמאיות הגיעו לכמה נקודות עניין המשותפות לכל אותם אנשים שחיים עם מיגרנה.

מניעת מיגרנה איננה שיטת ריפוי אלה שיטה שמבטיחה כי באמצעותשינוי בהרגלי תזונה  ואורח חיים, תגיעו למצב שבו אתם פשוט סובלים הרבה פחות.

מיגרנה (Migraine)  היא התקף כאב ראש חד, בדרך כלל בצד אחד של הראש, שעל פי רוב מלווה בסימפטומים פיזיים נוספים. רובם של הסובלים ממיגרנה סובלים גם מרגישות לאור ולרעש, ולעיתים מלווה כאב בבחילה, ובמקרים קשים יותר גם בהקאות.

ישנם חולים הסובלים ממיגרנות המדווחים גם על סחרחורות ועל חולשה פיזית כללית. התקף של מיגרנה יכול להימשך משעה עד מספר ימים, ובדרך כלל הוא משבית לחלוטין את האדם הסובל ממנו ומונע ממנו לתפקד.

מיגרנה היא תופעה יוצאת דופן, במובן שיש לה שורשים גנטיים אם היא קשורה מאוד גם לגורמים סביבתיים ונפשיים. ידוע כי הנטייה למיגרנה עוברת בירושה, אך גם למתח נפשי יש השפעה חד משמעית. כמו כן, חולים רבים מדווחים על טריגרים סביבתיים, כגון אוכל מסוים, או סביבה רועשת. ככלל, הגורמים המעוררים התקף מיגרנוטי הם בדרך כלל אישיים ומשתנים מחולה לחולה, על כן גם דרך הטיפול תשתנה מאדם לאדם.

כמה צעדים פשוטים לצורך מניעת מיגרנה

נדגיש שוב כי קשה מאוד למנוע התקפי מיגרנה באופן מוחלט ואנחנו לא מציעים פתרונות קסם. על מנת להקטין את היקף התופעה והסבל שהיא גוררת אחריה, ראשית כל יש לאבחן ולהבין את התסמינים והסיבות שגוררים את ההתקפים מהם סובל החולה הספציפי.

ניקח לצורך ההסבר אנשים שאצלם מיגרנות מתעוררות בגלל רכיבי תזונה שאינם מתאימים להם. לדוגמא, אנשים המדווחים על מיגרנה כל פעם שהם אוכלים גבינה צהובה, או שוקולד.

עבור אנשים אלו, העצה הטובה ביותר תהיה הימנעות ממאכלים אלו ושינוי הרגלי התזונה על מנת להימנע מטריגרים ברורים הגורמים להתקף.

מאכלים נוספים העלולים לגרום למיגרנה הם מוצרי חלב באופן כללי, וכן אוכל מטוגן. אצל אנשים הסובלים ממחלו מסוימות גם מאכלים חומציים כגון תפוזים ואשכוליות עלולים לגרום להתקף, על כן יש להוציאם מהתפריט היומי לחלוטין.

בכל מקרה אנו ממליצים לפנות לקבלת יעוץ אישי אצל דיאטנית, על מנת שתוכל לבדוק ולאבחן האם שינויי תזונה יכולים להקל על הסבל שלך.

האם הבחנתם כי שינויי אקלים קיצוניים משפיעים עליכם לרעה? במקרה זה הימנעו ככל שניתן משהייה באזורים בהם הטמפרטורות משתנות באופן תדיר וקיצוני.

זה קורה לכולנו ולעיתים אנו לא ממש מבחינים בכך. לדוגמא, השתדלו שלא לעבור מסביבת ממוזגת וקרה לסביבה חמה המיוחד (ביציאה מהמשרד החוצה בחודשי הקיץ לדוגמא) והשתדלו לתת לגוף להתרגל למעבר בחדר פחות קריר לפני המעבר לשמש החמה. כמה דקות לא ישנו כלום ואולי יחסכו מכם התקף מיגרנה מטריד.

מכיוון שמיגרנה מקושרת למתח נפשי, על אדם הסובל ממיגרנה לפתח הרגלים הנותנים מענה ללחץ. אדם שאינו סובל ממיגרנה יכול להכיל מידת מה של לחץ נפשי ולהמשיך ביומו, אולם אדם בעל נטייה למיגרנות עלול לסבול מעליה בתדירות ההתקפים.

ישנן שיטות מוכרות לא מעטות שיכולות לסייע לסובלים ממיגרנה, ובין השאר שיטת נוירופידבק המומלצת כשיטת טיפול טבעית לחלוטין. על כן, כאשר מופיעים הסימפטומים הראשוניים להתקף (כמו רגישות לאור, בחילה, או תחילתו של כאב הראש) יש לתרגל טכניקות של הרפיית שרירים ועיסוי הרקות, שכן התקף מיגרנוטי נגרם, בין השאר בשל אימוץ השרירים, ובמיוחד שרירים באזור הראש, בזמן מצבי מתח.

כמו כן, שילוב של הרגלי תזונה בריאים יותר ואכילה בשעות קבועות, הרגלי מנוחה, מדיטציה והימנעות ממצבי לחץ יכולים לסייע במניעת התקפים. אנו ממליצים לך לקרוא גם על שיטות רפואה סינית וכן בנושא טיפול באמצעות צמחי מרפא.

אף על פי שהקשר בין שני הדברים איננו ברור לחלוטין במחקר הרפואי, חולים רבים מדווחים על קשר בין מאמץ פיזי ופעילות ספורטיבית לבין מניעת התקפים והורדה משמעותית בתדירותם.
במיוחד אפקטיביות פעולות אירוביות, כמו ריצה, הליכה, או שחייה. כפי הנראה, הסיבה היא ביכולתן המוכחת של פעולות אירוביות לשפר את מצב הרוח ולהוריד מתחים.

טיפול תרופתי מניעתי - להקדים תרופה למיגרנה

מעבר להרגלים אלו שכדאי לאמץ למניעה, ישנם חולים אשר נאלצים לפנות לטיפול תרופתי מונע. טיפול תרופתי מונע ניתן רק כאשר תדירות ההתקפים עולה על שני התקפים חריפים בחודש.
התרופות הניתנות הן תרופות ממשפחת חוסמי הביתא כגון הפרופנורול, אשר מיועדות לטיפול בכאב, או תרופות ממשפחת נוגדי הדיכאון.

כמו כן יש חולים המקבלים תרופות להורדת לחץ דם לשם הטיפול במיגרנה. התאמת התרופה המתאימה, כמו גם משך זמן הטיפול, משתנה מאדם לאדם בהתאם להפרעה הייחודית לו. יש לציין כי כל התרופות הן בעלות תופעות לוואי, על כן הן ניתנות רק במקרה ששינוי הרגלים לא מסייע לחולה.

אנו ממליצים לפנות לשיחה עם פסיכולוג פרטי או עם רופא המשפחה האישי שלך בקופת חולים, שכן כל אחד משניהם יוכל לבדוק, לאבחן ולהמליץ לך על שיטות טיפול נוספות שנועדו לצורך מניעת מיגרנות והורדת תכיפות ההתקפים והסבל.

ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור