x

דיווח על תקלה

תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
יצירת קשר
חיפוש באתר
מאמרים אחרונים

כמה מושגים שכדאי לך להכיר...

תאריך: 30/10/2011 16:19   מחבר: סוף למיגרנה

אאורה (aura)

התסמינים השכיחים ביותר כוללים שינויים בראייה, כגון מבזקי אור או קווי זיגזג, טשטוש ראייה, כתמים שחורים בשדה הראייה או קושי במיקוד. התחושה המקדימה (אאורה) יכולה לבשר לפעמים את בוא ההתקף של מיגרנה. היא מתפתחת בהדרגה תוך 5 עד 20 דקות ונמשכת בדרך כלל פחות משעה. כ-3 מתוך 10 אנשים הסובלים ממיגרנה חווים תחושה זו לפני ההתקף.

גורם מעורר (trigger)

גורם מעורר (trigger) הוא כל דבר העלול להיות סיבה לתסמינים של מיגרנה. גורמים מעוררים נפוצים הם עייפות או בעיות בשינה, מאכלים או משקאות מסוימים, ווסת וחילופי מזג אוויר קיצוניים.

גורמי סיכון


גורם סיכון הוא כל דבר הקשור בסיכוי מוגבר לחלות כמחלה כלשהי. לדוגמה, העישון הוא גורם סיכון למחלת לב, מאחר ומעשנים נוטים להתקפי לב יותר ממי שאינם מעשנים. המין הנקבי הוא גורם סיכון למיגרנה, מפני שנשים נוטות להתקפי מיגרנה יותר מגברים.

הורמון

הורמון הוא חומר הנוצר בבלוטות מסוימות בגוף, המשמש לבקרה של התפקוד או של ההתפתחות של חלק אחר של הגוף. לדוגמה, הורמון הגדילה המיוצר בבלוטת יותרת המוח קובע את גובה האדם, ואסטרוגן המיוצר במערכת המין של האישה (בשחלה) משפיע על המחזור החודשי ועל הפריון.

טיפוס מיגרנוטי


מונח היכול לשמש לציון אדם הסובל ממיגרנה.

טריפטנים (triptans)

טריפטנים הן קבוצת תרופות היכולה להפחית הבצקת של כלי דם המקיפים את המוח הקיימת בזמן התקף מיגרנוטי. הטריפטנים חוסמים גם שחרור חומרים מקצות העצבים הגורמים לכאב ולתסמינים אחרים, כגון בחילה ורגישות לאור ולקול. הטריפטנים הינן תרופות החייבות במרשם רופא.

כאב ראש מקובץ (cluster headache)

סוג זה של כאבי ראש מופיע "בצברים" במהלך תקופה של מספר שבועות עד כמה חודשים והוא מתבטא בכאב חריף סביב עין אחת או מאחורי העין. הכאב יכול להימשך ממספר דקות עד ליותר משעתיים ולהתרחש עד 8 פעמים ביום. תסמינים אחרים יכולים להיות דמעת, תחושה של גודש באף או נזלת, סומק והתנפחות של עפעף באותו צד בו מופיע הכאב.

כאב ראש תעוקתי (tension headache)

סוג זה של כאב ראש מאופיין בתחושה של מתח או לחץ בשני הצדדים של הראש ומלווה בכאב בדרגת חומרה בינונית. סוג כאב זה מתרחש בדרך כלל מספר פעמים בחודש ויכול להימשך מספר דקות עד לכמה וכמה ימים.

מונוסודיום גלוטמט (MSG)

מונוסודים גלוטמט (מלח נתרן של חומצה גלוטמית) הוא סוג של מלח המשמש להוספת טעם למזון, והוא גורם ידוע להופעת התקפי מיגרנה. MSG (מונוסודיום גלוטמט) נפוץ בסוגים מסוימים של אוכל סיני, מרקים מוכנים, ארוחות מוכנות בהקפאה, תבלינים, חטיפים, רטבים לסלט וחומרי תיבול להוספת טעם. כדי להימנע מצריכת MSG, עליך לבחון בקפידה את התוויות המפרטות את תכולת המרכיבים במזון מוכן באריזות או בקופסאות.

מיגרנה

מיגרנה היא כאב ראש חריף כהלמות פטישים ומתלוות אליה לעתים קרובות בחילה ורגישות לאור ולקול. עד 3 מתוך כל 10 אנשים הסובלים ממיגרנה חווים גם תחושה מקדימה, המכונה אאורה, המתפתחת בהדרגה במשך 5 עד 20 דקות לפני ההתקף. תחושה מקדימה זו מתבטאת בדרך כלל בשינויים בראייה, כגון ראיית אורות בוהקים, קווים בצורת זיגזג (ברקים) או כתמים שחורים בשדה הראייה, אך היא יכולה לכלול גם תסמינים אחרים.

מיגרנה בזילרית


סוג נדיר של מיגרנה עם תסמינים של אאורה שמקורה באופן ברור בגזע המוח או בשתי האונות העורפיות של המוח. התחושה המקדימה מאופיינת בדרך כלל על ידי סחרחורת חזקה מאוד, ראייה כפולה, איבוד קואורדינציה (תנועות בלתי מתואמות) או עילפון. הכאב מתחיל בחלק האחורי של הראש משני הצדדים ומתקדם כלפי מטה לכיוון העורף או כלפי מעלה בכיוון הקודקוד. כאב הראש חזק מאוד, כהלמות פטישים, ויכול להיות מלווה בהקאה.

מיגרנה המיפלגית

סוג נדיר של מיגרנה המבושר על ידי אאורה, ומלווה בחולשה של הזרוע או הרגל באותו צד בו מופיע הכאב, כאשר לפחות אחד מקרובי משפחה מדרגה ראשונה סובל מהתקפים דומים.

ניטריטים

ניטריטים הם חומרים המשמשים לשימור הטריות של מזון. הניטריטים נפוצים בנקניקיות, סלמי וסוגי בשר מעובדים או משומרים, והם עלולים לגרום להתקף של מיגרנה באנשים מסוימים.

ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור